ŚCIANY

Szczelna izoterma

Jeśli chcemy by odpowiednio wyselekcjonowana izolacja spełniła się w swojej nowej roli. Musimy zadbać o to, a by została należycie ułożona. To jest bez zbędnych mostków termicznych, które zamiast ogrzać nasz dom doprowadzą do absolutnie zbędnych strat w energii cieplnej. Wszystkie szczeliny, mające więcej niż 2 minimetry obwodu, które powstały w trakcie krojenia już materiału pod izolację, powinniśmy wypełnić wycinkami z tegoż to materiału, bądź też specjalną pianką poliuretanową. To zagwarantuje nam w pełni profesjonalnej jakości termoizolacje. Gdy projekt ocieplenia wymaga kołkowania izolacji, wybierzmy wtedy kołki przeciwdziałające powstawaniu mostków cieplnych. Zagwarantuje to nam odpowiedni komfort cieplny naszego domu. Pamiętaćnależy także o tym, że kołkowanie nie zawsze jest wymagane. Gdy mamy mały budynek możemy spokojnie z niego zrezygnować, gdy wiemy, że nasz domek na prerii nie jest wystawiony na silne wiatry. W takim wypadku wystarczy skorzystać z klejenia. Wówczas płyty ocieplające powinniśmy nakładać w taki sposób aby uniknąć zbędnej cyrkulacji powietrza pod naklejonymi płytami.

Ściany bez mostków termicznych? Czy to możliwe

W projekcie naszego nowego, pięknego domu energooszczędnego musi znaleźć się miejsce na wytyczne dotyczące zapobieganiu powstawaniu mostków termicznych w newralgicznych miejscach i ich przeciwdziałaniu. Inaczej nasz podwykonawca, bądź ekipa się tym zajmująca może sprawić, że powstanie więcej mostków termicznych niż byśmy tego chcieli. Ponadto szczególnej opieki wymagają miejsca zwykle gorzej izolowane niż pozostałe przegrody budowlane. Najczęściej chodzi po łączenia płyt balkonowych i stropu, wieńców i nadpróż, czy też oścież okien i drzwi. Wszystkie te miejsca potrzebują specjalnego traktowania i nader porządnego uszczelnienia.

Systemy ociepleń

Przy ocieplaniu ścian za pomocą metody lekkiej suchej korzystamy z półtwardych płyt zbudowanych z wełny mineralnej. Gdy chcemy ocieplić dom w systemie ETICS (nazywanym również BSO) powinniśmy użyć styropianu o większej niż zwykle gęstości. Styropian powinien być gęsty jak smog nad Krakowem. Najlepszy będzie ten z gramaturą EPS 70 czy też EPS 100. Warto odnotować również, że coraz częściej Biały styropian zastępowany jest jego szaro kolorowym odpowiednikiem zawierającym grafit. Wynika to z faktu, iż tego rodzaju styropian ma o wiele niższy współczynnik przenikania ciepła niż jego Biały starszy brat. Równie dobra jest wełna mineralna – najlepiej taka posiadająca zaburzony układ włókien. W okolicach cokoła powinniśmy użyć twardego i odpornego na wilgoć materiału. Idealny do osiągnięcia tego celu powinien być polistyren, Bądź też twarda wełna używana przy ocieplaniu fundamentów.