OKNA ENERGOOSZCZĘDNE

Okna które montujemy w ścianie złożonej z dwóch warstw możemy przestawić zgodnie z zewnętrzną krawędzią ściany nośnej, a następnie zapewnić połączenie okna z murem z użyciem kotew albo też dybli. Gdy używamy ścian z użyciem grubej ściany pełnej warstwy izolacji termicznej warto jest je wysunąć bądź je ocieplić. W typowych domach pasywnych zwykle całe okna wysuwane zostają poza lico domu, tak aby bardziej mogły zbliżyć się ku warstwie ocieplającej dom.

Szczelnie montujemy

Jeśli nie wiecie czym wypełnia się powierzchnie pomiędzy oknem, a murem. Już wam na to pytanie odpowiadamy. Zwykle wyplenia się je poliuretanową pianką montażową. Osłaniać ją powinna taśma paroizolacyjna z jednej strony, a z drugiej strony powinna to być taśma paro przepuszczalna. Tego typu montowanie nazywamy montażem ciepłym., alb też warstwowym. Gdy nie chcemy korzystać z taśm i pianki, możemy użyć jednego z gotowych systemów 3 w 1. Wtedy to korzystamy z taśmy rozprężnej, która posiada zdolności paroszczelne jak i paro przepuszczalne.

Gdy już wstawimy ramy, okna, kotewy, powinniśmy wszystkie je okleić z każdej możliwej strony taśmą. Tak aby otwór w oknie wypęczniał i szczelnie wypełnił całą wolną przestrzeń. W trakcie mocowania systemu ociepleniowego na naszych ścianach zewnętrznych powinniśmy pamiętać o tym, aby rzeczoną izolacje nasunąć tak z 3-4 centymetry na ramę okienną. Dzięki czemu usuniemy kolejny zbędny nam mostek cieplny.

Potrzebuję ciepła w lato

Aby cieszyć się chłodnym domostwem w lato, należy pamiętać o tym, aby montować stosowne elementy zacieniające, chroniące wnętrze naszego domostwa przed przegrzaniem. Ale należy wybierać je w taki sposób, aby z zimie nie blokowały nam dostępu promieni cieplnych do naszych okien. Dlatego też najlepiej aby były stale pod kątem 15 stopni.

Również stosowne okiennice i rolety zewnętrzne mają znaczenie w przypadku ucieczki ciepła z domu. Jeśli chcemy uniknąć tego procederu zimą, powinniśmy korzystać z nich nie tylko wieczorami i nocami, ale także w dni pełne chmur czy też śniegu, kiedy to szanse na pozyskanie energii z naszego pakietu szybowego wydaje się wręcz nierealne.

Osłony okienne, dające najlepsze efekty to specjalistyczne ocieplane rolety zewnętrzne. Dzięki ich użyciu, przewodzenie ciepła przez okna możemy zmniejszyć wręcz o 30 procent.