DOM ENERGOOSZCZĘDNY?

Podnoszące się ceny energii, a także wzrastające systematycznie koszty ogrzewania domów, wymuszają na nas zastosowanie innowacyjnych technologii w celu uzyskania skutecznego obniżenia przyszłych wydatków. Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie domów energooszczędnych. Na czym polega fenomen tego budynku i czym konkretnie się charakteryzuje?

W skrócie – dom energooszczędny to taki, który z założenia zużywa mało energii. Głównie tej przeznaczanej do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki czemu koszt utrzymania tego typu domu jest nieporównywalnie tańszy od tradycyjnego budownictwa. Duże znaczenie w tego typu budownictwie ma drewno, które jest używane jako podstawowy materiał budowlany. Wynika to z faktu dobrej optymalizacji cieplnej, dobrego przystosowania drewna pod izolacje, a także jego wbrew pozorom – wysoka trwałość, świadcząca o rozbudowanych możliwościach konstrukcyjnych.

Jednym z niezbędnych części wyposażenia domu energooszczędnego jest rekuperator. Jest to nic innego jak wentylacja mechaniczna. Gwarantuje on odpowiedni komfort użytkowania budynku. Ponadto w domach energooszczędnych używa się odnawialnych źródeł energii, które nie tylko są wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, ale służą również ogrzewaniu budynku dzięki wykorzystaniu pompy ciepła.

Aktualnie trakcyjne budownictwo przechodzi do defensywy. Szczególnie, że ciężko konkurować mu z prefabrykatami. Wynika to głównie z faktu, że dom budowany z gotowych elementów czy to prefabrykatów, czy drewnianych jest zawsze tańszy w eksploatacji. Ponadto zastosowanie naturalnego budulca – drewna, z nowymi innowacyjnymi metodami ocieplania domów skutkują tym, że deweloperzy coraz chętniej podejmują się budowy z zastosowaniem tej technologii. Co warte uwagi, tempo budowania domów z prefabrykatów jest na tyle szybkie, że ta technologia podbija serca inwestorów nie tylko na zachodzie, ale także w naszym pięknym kraju nad Wisłą.